Table tennis at the 2012 Summer Paralympics – Men's team – Class 4–5
Table tennis at the XIV Paralympic Games |
Venue | ExCeL Exhibition Centre |
---|
Dates | September 5 - September 8 |
---|
Competitors | 10 from 10 nations |
---|
Medalists |
|
The Men's team table tennis - Class 4-5 tournament at the 2012 Summer Paralympics[1] in London took place from 5 September to 8 September 2012 at ExCeL Exhibition Centre. Classes 1-5 were for athletes with a physical impairment that affected their legs, and who competed in a sitting position. The lower the number, the greater the impact the impairment was on an athlete’s ability to compete.
Bracket
Results
First round
|
Individual matches |
|
Welder Knaf |
3–2 |
Dietmar Kober |
10–12, 11–6, 8–11, 11–4, 11–7 |
Claudiomiro Segatto |
1–3 |
Selcuk Cetin |
11–5, 8–11, 6–11, 14–16 |
Welder Knaf |
1–3 |
Selcuk Cetin |
10–12, 13–11, 8–11, 6–11 |
Claudiomiro Segatto |
3–0 |
Dietmar Kober |
11–6, 11–2, 11–6 |
Welder Knaf / Claudiomiro Segatto |
0–3 |
Dietmar Kober / Selcuk Cetin |
8–11, 13–15, 9–11 |
|
Individual matches |
|
Jaroslav Hadrava |
0–3 |
Peter Mihalik |
6–11, 13–15, 7–11 |
Rene Taus |
3–0 |
Andrej Meszároš |
11–7, 11–6, 11–6 |
Rene Taus |
3–2 |
Peter Mihalik |
5–11, 11–2, 11–8, 6–11, 11–7 |
Jaroslav Hadrava |
3–1 |
Andrej Meszároš |
10–12, 11–8, 11–8, 11–9 |
|
|
|
|
Quarter-finals
|
Individual matches |
|
Cao Ningning |
3–0 |
Dietmar Kober |
11–6, 13–11, 11–3 |
Zhang Yan |
3–1 |
Selcuk Cetin |
6–11, 11–8, 12–10, 11–5 |
Cao Ningning |
3–0 |
Selcuk Cetin |
11–5, 11–4, 12–10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Individual matches |
|
Shay Siada |
1–3 |
Savant-Aira Nicolas |
17–15, 9–11, 7–11, 9–11 |
Liran Geva |
1–3 |
Emeric Martin |
11–6, 6–11, 6–11, 8–11 |
Shay Siada |
0–3 |
Emeric Martin |
3–11, 5–11, 6–11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Individual matches |
|
Sameh Saleh |
3–0 |
Lin Wen-hsin |
11–7, 11–9, 12–10 |
Ehab Fetir |
0–3 |
Lin Yen-hung |
11–13, 8–11, 8–11 |
Sameh Saleh |
0–3 |
Lin Yen-hung |
9–11, 4–11, 7–11 |
Ehab Fetir |
0–3 |
Lin Wen-hsin |
11–13, 9–11, 13–15 |
|
|
|
|
|
Individual matches |
|
Rene Taus |
0–3 |
Kim Jung Gil |
4–11, 2–11, 6–11 |
Jaroslav Hadrava |
0–3 |
Kim Young Gun |
5–11, 6–11, 2–11 |
Rene Taus |
1–3 |
Kim Young Gun |
11–4, 9–11, 1–11, 4–11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Semi-finals
|
Individual matches |
|
Cao Ningning |
1–3 |
Maxime Thomas |
10–12, 13–11, 9–11, 9–11 |
Zhang Yan |
3–2 |
Émeric Martin |
12–10, 11–4, 7–11, 10–12, 11–3 |
Cao Ningning |
3–0 |
Émeric Martin |
14–12, 11–9, 11–5 |
Zhang Yan |
1–3 |
Maxime Thomas |
5–11, 11–13, 11–8, 8–11 |
Cao Ningning / Zhang Yan |
3–2 |
Maxime Thomas / Émeric Martin |
9–11, 11–5, 11–4, 11–13, 12–10 |
|
Individual matches |
|
Yen-Hung Lin |
2–3 |
Il Sang Choi |
17–15, 11–8, 8–11, 7–11, 6–11 |
Kun-Nan Ko |
1–3 |
Kim Young Gun |
5–11, 5–11, 11–9, 5–11 |
Yen-Hung Lin |
1–3 |
Kim Young Gun |
7–11, 11–5, 3–11, 3–11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Finals
- Gold medal match
|
Individual matches |
|
Cao Ningning |
3–0 |
Jung Eun Chang |
11–7, 11–3, 11–4 |
Zhang Yan |
0–3 |
Kim Young Gun |
5–6–11, 6–11, 8–11 |
Cao Ningning |
3–0 |
Kim Young Gun |
11–7, 11–6, 11–4 |
Zhang Yan |
3–1 |
Jung Eun Chang |
7–11, 11–5, 11–7, 11–9 |
|
|
|
|
- Bronze medal match
|
Individual matches |
|
Maxime Thomas |
3–0 |
Wen-Hsin Lin |
11–5, 12–10, 11–3 |
Émeric Martin |
3–2 |
Yen-Hung Lin |
11–8, 6–11, 11–6, 9–11, 11–8 |
Maxime Thomas |
3–0 |
Yen-Hung Lin |
11–7, 11–5, 11–8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
References