2014 Rhythmic Gymnastics World Cup Series
The 2014 FIG World Cup circuit in Rhythmic Gymnastics includes one category A event (Stuttgart) and eight category B events. Except for Corbeil-Essones, which is a competition for individuals only, all tournaments feature Individual and Group competitions. The All-around medal event also serves as qualification for the apparatus finals.
With nine stopovers in Europe, the competitions are slated for March 14 – 16 in Debrecen (HUN), March 22 – 23 in Stuttgart (GER), April 3 – 6 in Lisbon (POR), April 11 – 13 in Pesaro (ITA), May 9 – 11 in Corbeil-Essonnes (FRA), May 22 – 24 in Tashkent (UZB), May 30 – June 1 in Minsk (BLR), August 9 – 10 in Sofia (BUL), and September 5 – 7 in Kazan (RUS).
The world ranking points collected by the competitors at their best four World Cup events will add up to a total, and the top scorers in each discipline will be crowned winners of the overall series at the final event in Kazan, Russia.
Yana Kudryavtseva became the World Cup Final series individual all-around winner ahead of teammate Margarita Mamun who took the all-around silver, Melitina Staniouta of Belarus won the all-around bronze medal, Katsiaryna Halkina of Belarus 4th, and Son Yeon-Jae of South Korea, Asia 5th.
Formats
Date | Levels | Location | Type |
---|---|---|---|
14–16 March 2014 | Cat. B | Debrecen | Individuals & Groups |
22–23 March 2014 | Cat. A | Stuttgart | Individuals & Groups |
3–6 April 2014 | Cat. B | Lisbon | Individuals & Groups |
11–13 April 2014 | Cat. B | Pesaro | Individuals & Groups |
9–11 May 2014 | Cat. B | Corbeil-Essonnes | Individuals |
22–24 May 2014 | Cat. B | Tashkent | Individuals & Groups |
30 May–1 June 2014 | Cat. B | Minsk | Individuals & Groups |
9–10 August 2014 | Cat. B | Sofia | Individuals & Groups |
5–7 September 2014 | Cat. B | Kazan | Individuals & Groups |
Medal winners
All-around
Individual
Competitions | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Category A | |||
Stuttgart [2] | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Maria Titova |
Category B | |||
Debrecen [3] | Aleksandra Soldatova | Ganna Rizatdinova | Elizaveta Nazarenkova |
Lisbon [4] | Son Yeon-Jae | Melitina Staniouta | Dina Averina |
Pesaro [5] | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Ganna Rizatdinova |
Corbeil-Essonnes [6] | Margarita Mamun | Yana Kudryavtseva | Ganna Rizatdinova |
Tashkent | Margarita Mamun | Yana Kudryavtseva | Aleksandra Soldatova |
Minsk [7] | Yana Kudryavtseva | Melitina Staniouta | Margarita Mamun |
Sofia [8] | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Son Yeon-Jae |
Kazan [9] | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Group all-around
Competitions | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Category A | |||
Stuttgart | style="height:30px;" font-size:95%"| Russia | style="height:30px;" font-size:95%"| Italy | style="height:30px;" font-size:95%"| Bulgaria |
Category B | |||
Debrecen | Azerbaijan | China | Israel |
Lisbon | Spain | Azerbaijan | Japan |
Ukraine | |||
Pesaro | Italy | Belarus | Bulgaria |
Tashkent | Russia | Israel | Azerbaijan |
Minsk | Bulgaria | Spain | Japan |
Israel | |||
Sofia | Russia | Bulgaria | Italy |
Kazan | Russia | Belarus | Spain |
Apparatus
Hoop
Competitions | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Category A | |||
Stuttgart | Yana Kudryavtseva | Not awarded | Melitina Staniouta |
Margarita Mamun | |||
Category B | |||
Debrecen | Marina Durunda | Viktoria Mazur | Aleksandra Soldatova |
Lisbon | Melitina Staniouta | Maria Titova | Son Yeon-Jae |
Pesaro | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Ganna Rizatdinova |
Corbeil-Essonnes | Ganna Rizatdinova | Yana Kudryavtseva | Kseniya Moustafaeva |
Tashkent | Yana Kudryavtseva | Melitina Staniouta | Neta Rivkin |
Minsk | Yana Kudryavtseva | Son Yeon-Jae | Marina Durunda |
Sofia | Yana Kudryavtseva | Melitina Staniouta | Son Yeon-jae |
Kazan | Margarita Mamun | Yana Kudryavtseva | Son Yeon-jae |
Ball
Competitions | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Category A | |||
Stuttgart | Yana Kudryavtseva | Melitina Staniouta | Margarita Mamun |
Ganna Rizatdinova | |||
Category B | |||
Debrecen | Ganna Rizatdinova | Aleksandra Soldatova | Katsiaryna Halkina |
Lisbon | Son Yeon-Jae | Melitina Staniouta | Marina Durunda |
Pesaro | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Son Yeon-Jae |
Corbeil-Essonnes | Ganna Rizatdinova | Aleksandra Soldatova | Not awarded |
Katsiaryna Halkina | |||
Tashkent | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Minsk | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Sofia | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Son Yeon-Jae |
Kazan | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Clubs
Competitions | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Category A | |||
Stuttgart | Yana Kudryavtseva | Not awarded | Melitina Staniouta |
Margarita Mamun | |||
Category B | |||
Debrecen | Aleksandra Soldatova | Ganna Rizatdinova | Elizaveta Nazarenkova |
Lisbon | Son Yeon-Jae | Dina Averina | Carolina Rodriguez |
Pesaro | Yana Kudryavtseva | Son Yeon-Jae | Melitina Staniouta |
Corbeil-Essonnes | Margarita Mamun | Yana Kudryavtseva | Deng Senyue |
Tashkent | Margarita Mamun | Melitina Staniouta | Elizaveta Nazarenkova |
Marina Durunda | |||
Minsk | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Melitina Staniouta |
Sofia | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Katsiaryna Halkina |
Kazan | Yana Kudryavtseva | Melitina Staniouta | Katsiaryna Halkina |
Ribbon
Competitions | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Category A | |||
Stuttgart | Margarita Mamun | Son Yeon-Jae | Melitina Staniouta |
Category B | |||
Debrecen | Aleksandra Soldatova | Elizaveta Nazarenkova | Arina Charopa |
Lisbon | Son Yeon-Jae | Arina Charopa | Dina Averina |
Pesaro | Yana Kudryavtseva | Maria Titova | Ganna Rizatdinova |
Corbeil-Essonnes | Yana Kudryavtseva | Margarita Mamun | Ganna Rizatdinova |
Tashkent | Margarita Mamun | Melitina Staniouta | Marina Durunda |
Minsk | Melitina Staniouta | Margarita Mamun | Son Yeon-Jae |
Sofia | Yana Kudryavtseva | Melitina Staniouta | Maria Titova |
Kazan | Yana Kudryavtseva | Melitina Staniouta | Katsiaryna Halkina |
10 Clubs
Competitions | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Category A | |||
Stuttgart | style="height:30px;" font-size:95%"| Russia | style="height:30px;" font-size:95%"| Italy | style="height:30px;" font-size:95%"| Azerbaijan |
Category B | |||
Debrecen | Israel | China | Finland |
Lisbon | Ukraine | Japan | Not awarded |
Spain | |||
Pesaro | Italy | Belarus | Israel |
Tashkent | Azerbaijan | Israel | Russia |
Minsk | Bulgaria | Belarus | Israel |
Sofia | Russia | Bulgaria | Spain |
Kazan | Russia | Belarus | Bulgaria |
3 Balls 2 Ribbons
Competitions | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Category A | |||
Stuttgart | style="height:30px;" font-size:95%"| Russia | style="height:30px;" font-size:95%"| Israel | style="height:30px;" font-size:95%"| Italy |
Category B | |||
Debrecen | China | Israel | Azerbaijan |
Lisbon | Japan | Spain | Ukraine |
Pesaro | Italy | Israel | Japan |
Tashkent | Russia | Not awarded | Japan |
Israel | |||
Minsk | Bulgaria | Israel | Spain |
Sofia | Russia | Bulgaria | Italy |
Kazan | Belarus | Not awarded | Russia |
Bulgaria |
References
- ↑ 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 "2014 WORLD CALENDAR: RHYTHMIC GYMNASTICS". Gymmedia.com. Retrieved 2014-01-20.
- ↑ "Stuttgart World Cup Results". rhythmic gymnastics results. 24 March 2014.
- ↑ "Debrecen World Cup Results". rhythmic gymnastics results. 16 March 2014.
- ↑ "Lisbon World Cup Results". rhythmic gymnastics results. 6 April 2014.
- ↑ "Pesaro World Cup Results". rhythmic gymnastics results. 14 April 2014.
- ↑ "Corbeil-Essonnes World Cup Results". rhythmic gymnastics results. 11 May 2014.
- ↑ "Minsk World Cup Results". rhythmic gymnastics results. 31 May 2014.
- ↑ "Sofia World Cup Results". rhythmic gymnastics results. 10 August 2014.
- ↑ "Kazan World Cup Results". rhythmic gymnastics results. 8 September 2014.