2011 Canoe Sprint European Championships
The 2011 Canoe Sprint European Championships was held on 17–19 June at Belgrade, Serbia.
Medal overview
Men
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 200 m[1] | Valentyn Demyanenko (AZE) | 39.855 | Alfonso Benavides Lopez De Ayala (ESP) | 40.047 | Yuriy Cheban (UKR) | 40.161 |
C-1 500 m[2] | Valentyn Demyanenko (AZE) | 1:50.681 | Paweł Baraszkiewicz (POL) | 1:50.693 | Dzianis Harasha (BLR) | 1:50.939 |
C-1 1000 m[3] | Sebastian Brendel (GER) | 3:47.155 | Josif Chirila (ROM) | 3:49.645 | Jose Luis Bouza (ESP) | 3:50.065 |
C-1 5000 m[4] | Sebastian Brendel (GER) | 24:07.383 | Jose Luis Bouza (ESP) | 24:15.819 | Lukáš Koranda (CZE) | 24:28.725 |
C-2 200 m[5] | Lithuania Raimundas Labuckas Tomas Gadeikis | 37.416 | Belarus Aleksandr Vauchetskiy Dzmitry Rabchanka | 37.866 | Hungary Attila Bozsik Gábor Horváth | 37.914 |
C-2 500 m[6] | Romania Alexandru Dumitrescu Victor Mihalachi | 01:41.641 | Azerbaijan Sergiy Bezugliy Maksym Prokopenko | 01:41.689 | Poland Roman Rynkiewicz Mariusz Kruk | 01:41.959 |
C-2 1000 m[7] | Russia Alexey Korovashkov Ilya Pervukhin | 3:28.584 | Belarus Andrei Bahdanovich Aliaksandr Bahdanovich | 3:28.614 | Romania Victor Mihalachi Alexandru Dumitrescu | 3:28.818 |
C-4 1000 m[8] | Hungary Márton Tóth Mátyás Sáfran Mihály Sáfrán Róbert Mike | 3:16.042 | Belarus Andrei Bahdanovich Dzmitry Rabchanka Aliaksandr Bahdanovich Aleksandr Vauchetskiy | 3:16.270 | Russia Ivan Kuznetsov Rasul Ishmukhamedov Kirill Shamshurin Vladimir Chernyshkov | 3:16.528 |
K-1 200 m[9] | Piotr Siemionowski (POL) | 35.418 | Péter Molnár (HUN) | 35.460 | Ed McKeever (GBR) | 35.538 |
K-1 500 m[10] | Yury Postrygay (RUS) | 01:39.418 | Anders Gustafsson (SWE) | 01:39.532 | Kasper Bleibach (DEN) | 01:39.550 |
K-1 1000 m[11] | Max Hoff (GER) | 03:22.485 WB | Aleh Yurenia (BLR) | 03:25.029 | Fernando Pimenta (POR) | 03:25.881 |
K-1 5000 m[12] | Aleh Yurenia (BLR) | 20:45.612 | Eirik Verås Larsen (NOR) | 20:45.966 | René Holten Poulsen (DEN) | 21:04.908 |
K-2 200 m[13] | United Kingdom Liam Heath Jonathon Schofield | 32.487 | Belarus Raman Piatrushenka Vadzim Makhneu | 32.775 | Sweden Anders Svensson Christian Svanqvist | 32.793 |
K-2 500 m[14] | Belarus Raman Piatrushenka Vadzim Makhneu | 01:30.355 | Slovakia Erik Vlček Peter Gelle | 01:30.601 | Portugal Emanuel Silva João Ribeiro | 01:30.739 |
K-2 1000 m[15] | Germany Andreas Ihle Martin Hollstein | 3:07.095 | Russia Vitaly Yurchenko Vasily Pogreban | 3:07.827 | Hungary Roland Kökény Rudolf Dombi | 3:08.205 |
K-4 1000 m[16] | Portugal Fernando Pimenta João Ribeiro Emanuel Silva David Fernandes | 2:49.618 | Germany Max Hoff Marcus Gross Norman Bröckl Robert Gleinert | 2:49.960 | Romania Ionel Gavrila Ştefan Vasile Toni Ioneticu Traian Neagu | 2:50.056 |
Women
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 200 m[17] | Maria Kazakova (RUS) | 50.455 | Lydia Weber (GER) | 52.999 | Katsiaryna Herasimenka (BLR) | 53.275 |
C-2 500 m[18] (Exhibition) |
Belarus Katsiaryna Herasimenka Svitlana Tulupava | 2:14.554 | Hungary Kincső Takács Dorina Obermayer | 2:14.554 | Russia Vetra Bardak Anastasia Ganina | 2:14.554 |
K-1 200 m[19] | Natalia Lobova (RUS) | 40.120 | Maria Teresa Portela (ESP) | 40.282 | Teresa Portela (POR) | 40.300 |
K-1 500 m[20] | Danuta Kozák (HUN) | 1:51.552 | Inna Osypenko-Radomska (UKR) | 1:53.154 | Ewelina Wojnarowska (POL) | 1:54.204 |
K-1 1000 m[21] | Katalin Kovács (HUN) | 3:55.232 | Antonija Nađ (SRB) | 3:57.716 | Edyta Dzieniszewska (POL) | 4:02.732 |
K-1 5000 m[22] | Maryna Paltaran (BLR) | 23:12.661 | Lani Belcher (GBR) | 23:21.415 | Ludmila Galushko (UKR) | 23:28.315 |
K-2 200 m[23] | Hungary Danuta Kozák Katalin Kovács | 37.820 | Germany Tina Dietze Franziska Weber | 38.036 | Belarus Maryna Paltaran Volha Khudzenka | 38.300 |
K-2 500 m[24] | Hungary Tamara Csipes Katalin Kovács | 1:40.207 | Poland Aneta Konieczna Beata Mikołajczyk | 1:40.339 | Russia Yuliana Salakhova Anastasia Sergeeva | 1:41.671 |
K-2 1000 m[25] | Hungary Tamara Csipes Gabriella Szabó | 3:31.741 | Germany Franziska Weber Tina Dietze | 3:32.629 | Russia Anastasia Sergeeva Yuliana Salakhova | 3:34.927 |
K-4 500 m[26] | Belarus Iryna Pamialova Nadzeya Papok Volha Khudzenka Maryna Paltaran | 1:33.088 | Hungary Dalma Benedek Danuta Kozák Anna Karasz Gabriella Szabo | 1:34.006 | Germany Tina Dietze Carolin Leonhardt Silke Hoermann Franziska Weber | 1:34.834 |
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Hungary | 6 | 2 | 2 | 10 |
2 | Belarus | 4 | 5 | 3 | 12 |
3 | Germany | 4 | 4 | 1 | 9 |
4 | Russia | 4 | 1 | 3 | 8 |
5 | Azerbaijan | 2 | 1 | 0 | 3 |
6 | Poland | 1 | 2 | 3 | 6 |
7 | Romania | 1 | 1 | 2 | 4 |
8 | Great Britain | 1 | 1 | 1 | 3 |
9 | Portugal | 1 | 0 | 3 | 4 |
10 | Lithuania | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Spain | 0 | 3 | 1 | 4 |
12 | Ukraine | 0 | 1 | 2 | 3 |
13 | Sweden | 0 | 1 | 1 | 2 |
14 | Norway | 0 | 1 | 0 | 1 |
Serbia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovakia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Denmark | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Czech Republic | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 25 | 25 | 25 | 75 |
References
- ↑ Men's C-1 200m Results
- ↑ Men's C-1 500m Results
- ↑ Men's C-1 1000m Results
- ↑ Men's C-1 5000m Results
- ↑ Men's C-2 200m Results
- ↑ Men's K-2 500m Results
- ↑ Men's C-2 1000m Results
- ↑ Men's C-4 1000m Results
- ↑ Men's K-1 200m Results
- ↑ Men's K-1 500m Results
- ↑ Men's K-1 1000m Results
- ↑ Men's K-1 5000m Results
- ↑ Men's K-2 200m Results
- ↑ Men's K-2 500m Results
- ↑ Men's K-2 1000m Results
- ↑ Men's K-4 1000m Results
- ↑ Women's C-1 200m Results
- ↑ Women's C-2 500m Results
- ↑ Women's K-1 200m Results
- ↑ Women's K-1 500m Results
- ↑ Women's K-1 1000m Results
- ↑ Women's K-1 5000m Results
- ↑ Women's K-2 200m Results
- ↑ Women's K-2 500m Results
- ↑ Women's K-2 1000m Results
- ↑ Women's K-4 500m Results
External links
|