Talk:House of Ghetaldi

From Wikipedia, the free encyclopedia

this genealogie, i obtain in the Almanac of Gotha, between the years 1864-1941, other sources were, Archives in Austria, Dubrovnik, Graz. others books like Siebmacher, and the links added.


[edit] DATES - PLACE OF THE GHETALDI MISSED

If any person have more info about the genealogical Ghetaldi members and alternative branches please added or contact abogado_dechile@hotmail.com, Ragusino —Preceding unsigned comment added by Ragusino (talkcontribs) 01:48, 18 September 2007 (UTC)


Mato pl. Getaldi. Pišu nam iz Janjine, 28. studenoga: Ovih dana preminuo je u Dubrovniku maturand pl. Getaldi. Pokojnik bijaše zadnji potomak jedne loze plemića Getaldića, koji su u razvoju grada Dubrovnika igrali velike uloge. Obitelj Getaldića imala je velike posjede u naselju Janjina, na poluotoku Pelješcu, se su početkom ovog vijeka preselili se u svoju vlastitu kuću iz Dubrovnika u Janjinu. Kuća sa grbom Getaldića i danas je na najljepšem položaju u Janjini, a sagrađena je , kako na njoj i piše u XVI vijeku. Nekoliko Getaldića bili su «conti di capitanea di Janjina». Cijeli se Pelješac za dubrovačke vlade dijelio u 3 konteje (kapetanije), u Ston, Janjinu i Trstenicu (danas Orebić). No, u Janjini se rodio prvi, a eto i zadnji ove plemenite i vlasteoske obitelji sin Mato. Pokojnik je bio vrlo ljubezan i demokratski odgojen mladić, te ga za to cijela Janjina oplakuje i kliče prvom i zadnjem svom plemiću: Laka mu zemlja!


«M . D . VI . ADI VII AGOSTO» Getaldići su stara dubrovačka plemićka obitelj, čije se rodoslovlje može pratiti od druge polovice XIII. stoljeća. Obitelj je podrijetlom iz Taranta, južna Italija.

Članovi ove obitelji su živjeli aktivnim životom Dubrovačke vlastele i može ih se naći u svim segmentima društva (trgovci, pomorci, brodograditelji, svećenstvo…).


Diobom novostečenih imanja u XIV. i XV. stoljeću i ova plemićka obitelj je dobila svoj udio. O njihovoj nazočnost na ovom prostoru svjedoči obiteljska kuća, u vlasništvu nasljednika po ženskoj lozi, kao i arhivski podaci i legende. Temeljem tih podataka poznato je, između ostalog, da je Marin Getaldić (1568-1626) obnašao dužnost kneževog namjesnika u janjinskoj kapetaniji. Obitelj je djelovala i u Osobljavi. Osim Getaldića u Janjini je boravila i plemićka obitelj Pozza (Pucić) – Škalić.

Natpis «M . D . VI . ADI VII AGOSTO» uklesan na dovratku impozantne stambene zgrade Getaldić, smještene u samom središtu Janjine pored župne crkve, ukazuje na 500. obljetnicu gradnje. U ovoj stambenoj zgradi su živjeli Ivo (Givo) Getaldić (Ghetaldi) pok Mata (Matea), oženjen Anom Dežulović iz Janjine te njihovo troje djece (Mato, Dora i Fanina). Mato je umro kao maturant, o čemu je pisao dr. Nikola Zvonimir Bjelovučić 1906. godine.

Udajama je zamro život u ovoj kući, a u istoj je živio i Ivo Morđin Crni 30-tih godina prošlog stoljeća. Zadnji stanari, do urušavanja krova 1956. godine, bila je obitelj Glavović, majka sa sinovima Ivicom i Gorkim.

500. obljetnica ove obiteljske kuće bila je razlogom okupljanja 34 potomka i nasljednika Dore (Dorotee) pl. Getaldić (Ghetaldi), udate Polić, na svetu Misu za sve umrle iz obitelji Getaldić. Misa je slavljena u župnoj crkvi sv. Vlaha u Janjini, 06. kolovoza 2006. godine u 10.30, predvođena župnikom Don Markom Stanićem. Druženje je nastavljeno u Dračama i Žuljani gdje se nalaze imanja nasljednika.

Povijesni i slavni parobrod ipak je bio drugi brod s imenom Dubrovnika. Naime jos 1846. godine u Gruzu je izgradjen jedrenjak od 389 tona, prvi brod koji je ponio hrvatsko ime Grada. Vlasnici su mu bili S.G. Getaldi i V. Budmani, no vec´ 1853. oni ga brodaju Antoniju Busettu iz Venecije, koji im daje ime Giuseppe II. Jedrenjak ni u Veneciji nije dugo ostao, 1861. je prodan Rusima i od tada mu se trag gubi negdje u Crnome moru.