FK Kolonija Kragujevac

From Wikipedia, the free encyclopedia

FK Kolonija
Full name FK Kolonija
Founded 1929
Ground
Manager Flag of Serbia
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
 
Home colours
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
 
Away colours

FK Kolonija is a Serbian football club based in Kragujevac, Serbia.


[edit] History

Kragujevac je 1929. godine dobio naselje – Radničku koloniju Artiljerijsko-tehničkog zavoda. Podignut je iz sredstva dobijenih na ime odštete zbog njegove razorene industrije u Prvom svetskom ratu. Naselje je imalo 432 stana u drvenim barakama i zidanim kućama i već u prvim godinama oko 2000 stanovnika. U njemu su, pre svega, stanovali majstori pristigli iz zemlje i sveta da obnove vojnu industriju, a naselje je bilo projektovano kao mali grad da zadovolji sve civilizacijske potrebe stanovnika. Jedna od njih je, pored egzistencijalnih, bila i bavljenje sportom, pa u tome treba videti i razlog za formiranje sportskog fudbalskog kluba. Kragujevac je u to vreme već imao bogatu fudbalsku tradiciju, a uoči Prvog svetskog rata čitava decenija bila je ispunjena osnivanjem novih klubova. To je nesumnjivo bio podsticajni motiv više da se i « zeleni grad » oglasi na isti način. Za to bilo je i drugih motiva: da se život mladih radnika usmeri na fizičko vaspitanje i bude pod kontrolom režim u gradu učestalih «buna».


Fudbalskoj igri je, doduše, bila naklonjena i omladina i u Koloniji se samoorganizovanjem već 1929. godine formirao njen nezvanični tim, koji je trebalo učiniti legitimnim da bi mogao da učestvuje na takmičenjima. Uz odobrenje upravnika Radničke kolonije, osnivačka skupština održana je 15.maja 1930. godine u zgradi Sokolane. U njenom radu učestvovalo je 44 Kolonca, koji su se odmah upisali da budu članovi budućeg kluba.


Za predsednika Sportskog kluba izabran je Života Jovičić, kapetan prve klase i upravnik naselja. On je na ime upisnine dao 100 dinara, a ostali članovi 10. Među novoupisanim članovima najviše je bilo majstora i kalfi, ali i četiri učenika. Predsednik Jovičić je predložio da se klub nazove Sport klub « Kolonija «, što je jednoglasno usvojeno. Dogovoreno je da se za nedelju dana sazove nova sednica i da se do tog vremena pripreme pravila i druga potrebna dokumenta radi registracije kluba kod Beogradskog nogometnog podsaveza. Kraljevska banska uprava Dunavske banovine u Novom Sadu odobrila je pravila i rad kluba 15.avgusta 1930. godine čime je dobijena viza za javne nastupe i učešće na takmičenjima. Time je praktično bio okončan postupak oko osnivanja Sport kluba « Kolonija « (SKK).


Po završetku Drugog svetskog rata nekoliko godina nije bilo zvaničnih utakmica. Ali igralo se na dva gola. Prvo krpenjačom, pa gumenčetom. Prvu fudbalsku loptu doneo je u naselje Kolonac, Mihailo Romanjenko - Miška. Bilo je to 1940. godine, kada se Romanjenko vratio sa izučavanja zanata iz Čehoslovačke. Krenule su nezvanične utakmice između timova iz različitih gradova. Dobar tim Kolonije i dobri rezultati podstakli su Milutina Milutinovića da da ideju za ponovno osnivanje FK Kolonije. Negde krajem 1949. godine, zakazana je osnivačka skupština FK Kolonije. Klub je zvanično registrovan u Fudbalskom savezu Srbije u Beogradu početkom avgusta 1950.godine. U septembru 1950. godine, FK Kolonija učestvuje u redovnom takmičenju kao član lige Kragujevačkog podsaveza.



Legende FK "KOLONIJA"

Fudbalski klub "KOLONIJA" postoji zahvaljujući izuzetnim ljudima. Neki od njih su ...

Ljubiša Đordevic - Biša Milutin Milutinović - Milanče Aleksandra Mudrić - Mika Dragoljub Miljević - Kapama Miroljub Živković - Krdža Ivan Cabrinović - Iva Životije Radovanović - Živi Stanimir Mihailović - Cane Milan Nevojdić - Gilmar

Radivoje Matović - Raki 

Mileta Kovačević Zvonimir Bojović - Lota Aleksandara Obradović - Gagi Zorana Nevojdić - Koce Radomir Petrović - Meca Miodrag Timotijević - Pera Bratimir Petrović - Braca Velibor Stefanović-Velja Radenko Vukašinović - Nosić

IZDVAJAMO DVE LEGENDE KOLONIJE:

ZORAN NEVOJDIC-KOCE
Jedna rana zrelost, na samom početku karijere, najavila je 1968. godine Zorana Nevojdića - Koceta kao novu kolonsku zvezdu.

Već posle nekoliko utakmica u omladinskoj selekciji, kao šesnaestogodišnjak povremeno ulazi u prvi tim, da jednog dana uđe i tu ostane čitavih dvadeset godina. Iz nedelje u nedelju Koce je neponovljivom igrom mašte i šeretluka, najčešće u napadu, ali katkad i u odbrani, pa čak, ako je to situacija zahtevala, i među stativama, predstavljao stub svoje i veliku opasnost za protivničku ekipu. Kroz 572 utakmice, postigavši 178 golova, najčešće iz slobodnih udaraca, sa daljine od 25 metara, ostao je upamćen kao jedan od najvećih boraca na kragujevačkim fudbalskim terenima i jedan od retkih igrača koji su svoj talenat i skoro čitav igrački vek ostavili u «imanje» fudbalskom klubu rodnog naselja. Pozavršetku igračke karijere Nevojdić kraće vreme se nalazi na čelu Kolonije kao šef stručnog štaba. Ubrzo odlazi na čelo srpskoligaša sa Bubnja «Šumadije» koja pod njegovim vođstvom prvi put u svojoj dugoj istoriji ( najdužoj u Srbiji) ulazi u Drugu saveznu ligu.

GOLMAN NAD GOLMANIMA

Milan Nevojdić - Gilmar, čuvar mreže zelenih počeo je na kolonskom poljančetu. Pažljivo oko stručnjaka izdvaja darovitog dečaka i on ubrzo, 1965. godine, postaje golman omladinskog tima. Racionalan i pravovremen, samouveren i već sazreo, Nevojdić sa nepunih 17 godina biva prekomandovan u prvi tim koji se 1968. godine, plasirao u Moravsko - šumadijsku zonu. Tada Gilmar dobija poziv od drugoligaša Radničkog, gde provodi godinu dana, a potom odlazi u Trepču iz Kosovske Mitrovice. U Koloniju se vraća 1972. godine i brani do 1976. godine, kada vrlo mlad, posle 246 utakmica, prestaje sa aktivnim igranjem.

[edit] Current team

[edit] External links

Kolonija Website